Skąd pozyskać materiały do budowy strony www? Praktyczne pomysły na świetne materiały graficzne i treści. Opublikowany: 14.06.2021

Wybrałeś już konkretny szablon swojej strony internetowej i zastanawiasz się co dalej? To moment, w którym powinieneś zebrać materiały, którymi ją uzupełnisz tak, aby była zarówno atrakcyjna wizualnie, jak i ciekawa i zachęcająca dzięki treściom, które na niej zamieścisz. Skąd wziąć materiały na stronę www? Gdzie znaleźć zdjęcia i grafiki na witryny? Jak stworzyć ciekawe teksty na stronę firmową? Przedstawiamy kilka niezawodnych sposobów na pozyskanie materiałów do budowy strony www, które sprawią, że będzie ona przyciągała uwagę odbiorców.

Jakie materiały powinny znaleźć się na stronie www?

Zdecydowana większość firm nie wyobraża sobie aktualnie funkcjonowania bez odpowiednio działającej witryny internetowej. Budując stronę www należy pamiętać, by przede wszystkim spełniała ona swoją główną funkcję. W zależności od branży, może to być funkcja informacyjna, reprezentacyjna czy reklamowa. Jedni będą stawiać na odpowiednią prezentację zdjęć, pokazując np. swoje realizacje lub artykuły dostępne w ofercie. Inni skupią się na odpowiednich opisach, które wytłumaczą dokładnie ofertę czy zakres współpracy. Najważniejsze jest jednak znalezienie odpowiedniego balansu między trzema głównymi składowymi strony internetowej:

  • Układem strony www – najlepiej wybrać odpowiedni szablon strony www , który będzie dopasowany do danej branży
  • Materiałami graficznymi – zdjęcia i grafiki przykuwają uwagę i to właśnie na nie w pierwszej kolejności odbiorcy zwracają uwagę
  • Tekstami – unikalne, wartościowe teksty to nie tylko cenne informacje dla użytkowników witryn, ale również praktyczna pomoc przy pozycjonowaniu stron dla wyszukiwarek

Skąd pozyskać materiały graficzne i zdjęcia na stronę www?

Najpopularniejsze materiały graficzne, jakie możemy znaleźć na witrynach internetowych to zdjęcia, grafiki oraz ikony, pomagające łatwo zilustrować dany tekst lub ułatwiające nawigację na stronie. Gdzie znaleźć zdjęcia na stronę internetową?

  • Zdjęcia od producentów i dostawców

Jeśli posiadasz stronę www z katalogiem produktów, na której prezentujesz artykuły konkretnych producentów lub dystrybutorów możliwe, że będziesz mógł wykorzystać ich zdjęcia. Są to często materiały marketingowe i promocyjne bezpośrednio od producentów, a niekiedy nawet specjalnie przygotowywane paczki materiałów, które dystrybutorzy mogą otrzymać i zamieścić na swojej stronie www. Pamiętaj, aby pobierać tego typu materiały z oficjalnych źródeł i zgodnie z określonymi zasadami (które mogą np. wymagać podpisania zdjęcia w konkretny sposób).

  • Zdjęcia z darmowych baz zdjęć

To prawdziwa kopalnia inspiracji i pomysłów na ciekawe i darmowe zdjęcia! Takie bazy stworzone są tak, że łatwo możesz wyszukać konkretne tematy zdjęć i grafik, pobrać je i umieścić na swojej stronie www do użytku komercyjnego. Niekiedy wymagane jest wskazanie na witrynie skąd pochodzi zdjęcie, ale pamiętajmy, że właśnie dzięki temu możemy korzystać z oferty za darmo. Jakie są najlepsze bazy darmowych zdjęć? Szczególnie polecamy:

Ważne! Pamiętaj, że pobieranie przypadkowo znalezionych w Internecie zdjęć lub wyników graficznych z wyszukiwarki Google w większości przypadków nie jest legalne i może skutkować problemami prawnymi. W tym wypadku korzystanie z oficjalnych, darmowych baz zdjęć zgodnie z ich regulaminem jest na pewno korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

  • Płatne bazy zdjęć

Jeśli zależy Ci na bardziej unikalnych zdjęciach lub grafikach lub ich większym wyborze, możesz skorzystać z płatnych baz. Opłaty są uzależnione od rodzaju wybranych zdjęć, rozmiaru czy ich dostępnych wariantów. Jakie są najlepsze płatne bazy zdjęć na stronę www? Polecamy np.:

  • Sesja fotograficzna

Jeżeli tworzysz własne produkty lub Twoja oferta wymaga indywidualnych, spersonalizowanych zdjęć najlepiej skorzystać z profesjonalnej sesji zdjęciowej. Możemy dopasować ją do swoich wymagań, a z fotografem ustalić konkretny efekt i styl zdjęć, jaki chcemy osiągnąć. To opcja, która wymaga większych nakładów finansowych niż np. korzystanie z płatnych baz zdjęć, ale efekty mogą okazać się tego warte!

Bez względu na to, jakie materiały graficzne wybierzemy, powinny być one zawsze spójne wizualnie, dobrane odpowiednio do branży, w jakiej działamy oraz zachęcające i atrakcyjne dla odbiorców.

Skąd pozyskać teksty na stronę www?

Wszystkie treści na stronie www muszą być oryginalne i niepowtarzalne. Niedozwolone jest ich kopiowanie z innych stron czy zasobów. Im bardziej oryginalne, ale też wartościowe i edukacyjne dla odbiorców teksty, tym lepiej wpływa to na pozycjonowanie strony www, czyli osiągnięcie jak najlepszych wyników w wyszukiwarkach internetowych. Jak stworzyć najlepsze teksty na stronę www?

  • Skorzystanie z dostępnych materiałów firmowych

Jeśli Twoja strona internetowa dopiero powstaje, ale masz inne materiały firmowe, takie jak katalogi, ulotki, broszury czy oferty dla klientów to możemy wykorzystać to jako świetną bazę, na której zbudujemy dalszą komunikację.

  • Poprzednia strona www

W przypadku, kiedy zmieniasz firmową stronę internetową to jest to dobry moment, aby dokładnie przyjrzeć się treściom ze starej witryny i uaktualnić je. Teksty z poprzedniej strony możesz przenieść na nową, ale postaraj się je odpowiednio zmodyfikować, odświeżyć lub uzupełnić, aby nie powielały się i zostały dopasowane do nowej wersji wizualnej.

  • Usługi copywritera

Copywriter to osoba, która tworzy treści – również te na strony internetowe. Możemy zlecić ich przygotowanie, uzgadniając wcześniej zakres prac, styl komunikacji i efekty, jakie chcemy osiągnąć. Profesjonalny copywriter powinien uwzględnić wszystkie te wytyczne (można również zlecić mu np. przygotowanie tekstów pod SEO, aby wzmocnić efekt pozycjonowania naszej strony) i dostarczyć gotowe teksty, dopasowane do układu strony www. Jeśli treści, których potrzebujemy jest dużo można najpierw zlecić przygotowanie tekstów na jedną podstronę – w przypadku, kiedy styl pisania lub jakość pracy nas nie satysfakcjonuje będziemy mogli rozliczyć się tylko za wykonaną część pracy i poszukać ewentualnie innego twórcy do dalszych prac.

Z tymi pomysłami i podpowiedziami powinieneś móc łatwo pozyskać wszystkie potrzebne materiały na swoją stronę internetową. A może chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci je przygotować? Skontaktuj się z nami, możemy kompleksowo zająć się Twoją nową stroną internetową!